Javascript is required

Update Aandelen: Alle ogen op de rente

Global weekly

Na de teleurstellende cijfers over de Amerikaanse arbeidsmarkt van vorige week vrijdag is de rente de afgelopen week gedaald in zowel de VS als Europa. De obligatierente trok na de publicatie van de Amerikaanse inflatiecijfers afgelopen woensdag iets aan, maar dat lijkt niet voor een omslag te zorgen.

Hoewel het effect van renteschommelingen het meest wordt geassocieerd met de obligatiemarkten, is een verandering van de rente ook voelbaar op de aandelenmarkten. Door het vooruitzicht van een ingreep in de beleidsrente door de centrale banken richtte de aandelenbelegger de aandacht deze week meer op specifieke sectoren.

Van aandelen in vastgoed en nutsbedrijven, die van een dalende rente profiteren, ging de koers omhoog, in het bijzonder in de VS. In beide sectoren worden bedrijven beloond met een bovengemiddeld dividend. Een omgeving met een lagere rente maakt aandelen in deze bedrijven aantrekkelijker. Daarnaast kunnen vastgoedondernemingen profiteren van lagere rentebetalingen als de rente daalt.

De financiële sector viel de afgelopen dagen ten prooi aan nog zo’n onderwerp dat met de rente te maken heeft. JPMorgan ondervond de negatieve gevolgen van uitspraken van één van de hoogst geplaatste mensen uit de bank. Die waarschuwde dat analisten te optimistisch zijn over de verwachte rentebaten voor volgend jaar. Daarnaast verklaarde de CEO van Goldman Sachs dat de handelsomzet naar verwachting het derde kwartaal met 10% daalt. Samen met het commentaar vanuit de hoek van JPMorgan werkte dit de afgelopen week negatief door in de koersontwikkeling van de Amerikaanse bankensector.

In Europa stonden de Duitse autofabrikanten onder druk. BMW kwam op dinsdag met een winstwaarschuwing. Gewezen werd op de toegenomen concurrentie van Chinese autofabrikanten, tegenvallende marges en het terughalen van circa 1,5 miljoen auto’s met remproblemen. De koers van het aandeel Volkswagen ging eveneens omlaag: de onderneming liet weten de sluiting van diverse Duitse productiefabrieken te overwegen. Auto’s en auto-onderdelen vormen dit jaar een van de slechtste presterende subsectoren op de Europese aandelenmarkten.

Tags

Artikel
Global weekly
Belegger
Beleggen
Aandelen
Actueel

Lees ook

Ontvang maandelijks het laatste financiële nieuws in uw mailbox.

Meld u aan voor de nieuwsbrief